IF Mölndal Fotboll logo
Mölndal Fotboll

Mölndal U17

Välkomna till Mölndal U17. Ett lag med spelare födda 2009 och 2010, som i år spelar tillsammans i medelserien.
Följ oss gärna på Instagram


En flyttad match, återigen mot Sävedalen
2026-04-29 15:15

Huvudtränare Chris berättar

Fjärde matchen avklarad för säsongen, återigen en solig vårkväll.
En speciell match ur aspekten att vi redan nu hade returmöte mot Sävedalen som vi mötte i premiären, men denna gången på hemmaplan. Vi styr matchen kontrollerat som senast vi möttes och gör flera vackra mål. Ska vi hitta något att peka på och förbättra är det tålamodet i spelet med boll, det går lite snabbt framåt emellanåt och vi får träna på att etablera längre anfall oftare.

Villiam öppnar sitt  målkonto för säsongen med en missil på halvvolley från 20m i nättaket, helt ok!
Nils ville i andra halvlek inte vara sämre och även han skickar in en projektil i nättaket från 20m. Hur hamnade du där Nils? Du är mittback!?

Utöver detta hittar även Martin målet två gånger, och glädjande nog även Gabbe från U15 som stöter in bollen i mål på assist från Villiam.
Vi hade tre st debutanter med oss för dagen från U15.
Milton, Milo, och Gabbe. Totalt har vi haft 8st olika spelare från U15 i våra seriematcher hittills vilket vi tycker är jättekul.

Nu blickar vi framåt mot att utvecklas vidare och spela ny match redan på fredag.
/Chris S

Bortavinst mot Sävedalen
2026-04-09 15:47

Matchreferat från Chris

Då var dagen vi så länge väntat på äntligen framme, seriepremiär!
Känslan när det finns lite nerv och anspänning inför match!

Det har varit en lång vinter och just därför kändes kvällens våriga väder extra skönt!

Matchen drog igång sent på kvällen och vi fick snabbt en önskad matchbild med bra fart, peppade spelare, och målchanser framåt.

Saker vi tränat på under vintern så som högt tempo i press och passningsspel sitter fint för att fortfarande vara tidigt på säsongen så vi är mer än nöjda med insatsen.

Alla 16 spelare för dagen gör det vi förväntat oss och mer därtill vilket känns roligt!

Första målet sätter Matheo, andra kommer från Martin efter fint förarbete i presspelet från Villiam som peggar upp bollen till Martin som drar till från straffområdeslinjen.

Roligt också att vi har två spelare från U15 med oss för kvällen, Alfons och även debutanten Jesper.
Och ja du Jesper...vad hade du käkat igår egentligen. För när Sävedalen rensar undan bollen i andra halvlek efter ett av våra anfall studsar den ut en bit utanför straffområdet och Jesper skyndar fram från sin högerbacksposition och drämmer till på halvvolley från 20-25m och gör 3-2 till Mölndal. Gåshud!

Vi kan träna hur mycket som helst på passningar, trianglar och mönster men i slutändan ska vi ut och kämpa hårt och göra jobbet.
Vi kan bara lyfta på hatten och tacka alla spelarna för en stark arbetsinsats och nu ser vi fram emot nästa match.
/Chris & CO

Ps mediaansvarig ber om ursäkt för att matchljudet försvann på dom två sista målen

Seriepremiär
2026-04-08 13:15
  • SERIEPREMIÄR: MÖLNDAL U17 ⚽️ 📍 Vallhamra IP | 🕒 Avspark 20.15

    Kvällens trupp mot Sävedalen:

    • Oscar Bratt

    • Alfons Ström (P11)

    • Ayuub Ali

    • Egon Carlzon

    • Filip Wahlund

    • Frank Björklund

    • Jesper Tullock Haglund (P11)

    • Martin Öhrnell

    • Matheo Isakzon-Bohlenius

    • Max Lundgren

    • Nils Arbrandt

    • Teodor Cvetanoski

    • Theo Onsbacke

    • Vilmer Sandinge

    • Vincent Ivarsson

    • Villiam Pernheim


    🎥 Kan du inte vara på plats? Matchen kommer att livesändas via minfotboll.se. Följ oss live och heja fram laget från soffan!

Chris har ordet
2026-03-29 10:47

It’s a wrap. 

Årets sjätte och även sista träningsmatch är klar efter gårdagens genrep mot ett starkt Mossen som i år ligger i ”svår” serie. 

Vi får en matchbild med högt tempo där båda lagen vill framåt. Vi börjar matchen med hög press och får kontroll på första halvlek på ett fint sätt. 

Då Mossen sätter sin press i ett välorganiserat ”mid-block” och väntar på misstag från vår sida att hugga på var det ett ypperligt tillfälle för oss att träna på vår speluppbyggnad. 

Vi behöver jobba på att ha lite mer tålamod för att få motståndarna att kliva upp och sedan spela förbi. När vi lyckas med detta under matchen får vi många bra sekvenser och hittar centrala ytor att attackera ifrån. 

Med halvtimmen spelad får vi utdelning och gör 1-0 genom Alfons (U15) på assist från kapten Lennersten. 

Andra halvleken är jämnare, kanske till och med till favör till Mossen, och de gör 1-1 på inlägg och en fin nick med dryga kvarten kvar att spela. Roligt med en bra genomkörare och att vi kunde ha med hela 4st killar från U15 idag som alla sköter sig fint! 
Debut från Deni, Oskar, och Hannes! 

Nu ser vi fram emot kommande träningsveckan och seriepremiär den 8/4.

Serien är släppt
2026-03-26 23:59

Äntligen har förbundet släppt serien för 2026!
Vi börjar med en bortamatch mot Sävedalen onsdagen den 8 april kl. 20.15

Laget har under Chris ledning haft en bra försäsong med många bra träningar och många bra träningsmatcher. Och laget är redo för spel i medelserien grupp A.
Sista matchen innan sommaren kommer flyttas pga cupspel i Skövde. Mer om det längre fram

Serien fortsätter i augusti efter 2 månaders uppehåll. Och under uppehållet åker vi till Skadevi Cup med ett lag helgen 26-28 juni.

Nu till helgen har vi sista träningsmatchen och den spelas mot Mossens BK på Ruddalen kl. 15.30

 
 
 
Huvudsponsor
Guldsponsorer
Sponsorer