It’s a wrap.
Årets sjätte och även sista träningsmatch är klar efter gårdagens genrep mot ett starkt Mossen som i år ligger i ”svår” serie.
Vi får en matchbild med högt tempo där båda lagen vill framåt. Vi börjar matchen med hög press och får kontroll på första halvlek på ett fint sätt.
Då Mossen sätter sin press i ett välorganiserat ”mid-block” och väntar på misstag från vår sida att hugga på var det ett ypperligt tillfälle för oss att träna på vår speluppbyggnad.
Vi behöver jobba på att ha lite mer tålamod för att få motståndarna att kliva upp och sedan spela förbi. När vi lyckas med detta under matchen får vi många bra sekvenser och hittar centrala ytor att attackera ifrån.
Med halvtimmen spelad får vi utdelning och gör 1-0 genom Alfons (U15) på assist från kapten Lennersten.
Andra halvleken är jämnare, kanske till och med till favör till Mossen, och de gör 1-1 på inlägg och en fin nick med dryga kvarten kvar att spela. Roligt med en bra genomkörare och att vi kunde ha med hela 4st killar från U15 idag som alla sköter sig fint!
Debut från Deni, Oskar, och Hannes!
Nu ser vi fram emot kommande träningsveckan och seriepremiär den 8/4.